Mis vanuses tasuks alustada kutsika treenimist ?
Kohe. Kutsikas õpib kogu oma ärkvel oleku aja. Vahet pole kas inimese kaasabil või mitte. Ilma inimese suunamiseta, aga tihtipeale asju mis võivad hiljem probleemiks osutuda.
Tavaliselt jõuab kutsikas kasvataja juurest oma uude päriskoju 8 nädalaselt. Kutsika sotsialiseerimise kõige tähtsam aeg on 3-12 nädala vanuselt. Sel ajal peaks kutsikat tutvustama erinevate kohtade, inimeste, loomade, häälte ja olukordadega, mis tal tulevases elus võivad ette tulla. Tuleks vältida hirmutavaid ja negatiivseid kogemusi. Kui see kutsika kõige kohanemisvõimelisem iga on maha magatud, on seda hiljem väga raske tasa teha. Kahjuks on veel vanast ajast jäänud uskumus, et kutsikaga võib alustada treenimist ja jalutamas käimist alates 4 kuuselt, kui kõik vaktsiinid on tehtud ja mõjuvad. Tegelikult ollakse siis juba hiljaks jäänud.
Oma viimast pesakonda üles kasvatades oli mul erakordne võimalus jälgida enda kutsikate käitumist ja arengut täiesti nullist peale. Seda just koerte treenimise vaatenurgast. Samal ajal aktiivselt individuaaltreeninguid tehes tuli nii palju taipamisi ja mõistmisi sellest, kuidas mõned koerte probleemid võivad kutsikaeast alguse saada. Teoorias võibolla teadsin ühteist varemgi, aga tänu kutsikatele olid mul nüüd asitõendid. Reaalne oma kogemus tarkuse taga.
Alustasin vaikselt kutsikate treenimist kohe, kui nad peale emapiima ka muud toitu sööma hakkasid. Kuskil 3 nädalaselt. Toitmise rutiin koosnes kahest osast. Esiteks õppisid kutsikad toidule ja minu kutsele järgnema. Lasin neil tükk aega edasi tagasi tadida enne kui nende kohale laskusin. Muul juhul oleksid nad liiga ähmi täis olnud ja mind ära kraapinud või mulle üheskoos külakuhja teinud. Teiseks proovisin neile selgeks teha, et süüa saab kui olla vaikselt ja rahulikult. Kui mõni kutsikas kiunus või siples, siis ma lihtsalt ootasin hetke, mil ta jäi rahulikult istuma. Vahel läks toidurutiiniga rohkem aega, vahel vähem. Toitsin neid iga päev viis korda päevas. Lusikaga ja käest. Vahel harva kausist, aga mulle ei meeldinud see kaos mis tekkis. Käest söötes sain kindel olla, et kõik saavad õiges koguses ning keegi ei jää ilma.
Antud tõug, grööni huski, pole eriliselt inimesele orienteeritud. Seega enda kasvatuses panin põhirõhu selle loomisele. Lasin kutsikatel olla rohkem koos enda suurema venna Raa-ga kui oma emaga. Raa oli neile minumeelest parem eeskuju. Kutsikate ema Khaos polnud üks hetk kutsikatest enam väga vaimustuses ka ning tahtis eraldi olla. Kõige rohkem olin kutsikatega koos muidugi mina. Just sel samal põhjusel, et kasvatada neist vaatamata oma tõule kontaktsemad isendid.
Need väiksed ja lihtsad päevarutiinid avaldasid suurt mõju. Kui kutsikad olid umbes 6,5 nädalased võtsin neid vahelduvalt metsa kaasa. Minu imeks ei järgnenud kutsikad teisele koertele vaid mulle. Pean seda pesakonda enda senise elu suurimaks saavutuseks. Kahjuks mul polnud võimalik neist ühtegi endale jätta. Seeeest leidsin neile aktiivsed ja supertoredad omanikud, tänu kellele saan jätkuvalt kutsikate kasvamise kõrval olla.
Ära oota. Alusta treenimise, suunamise ja õpetamisega esimesel võimalusel. Kodu reeglid ja kutsikakool võiksid olla juba enne kutsika uude koju jõudmist paika pandud. Kui asjad on eelnevalt läbi mõeldud ja omanik on eneses kindel kiirgab ta kutsikale turvatunnet ning kutsikas kohaneb uue pere ja koduga palju kiiremini.