Tõu pärinemisest

Shikoku koer (Shikoku Inu, Mikawa Inu) või Kochi Ken on spitsi tüüpi jahi- ja töökoer, kes on pärit Kochi prefektuurist, Shikoku saarelt. Shikoku on üks kuuest Jaapani rahvuslikust tõust. See tõug, varasemalt tuntud ka kui Tosa Ken, arenes välja kodustatud hundi moodi koerast, kes elas antiikajal sellel saarel. Shikoku osutus enda tööülesannete täitmisel väga edukaks. Tema jahipidamisoskus oli tol ajal hinnas, ning seeläbi säilis tõug edasi. Neid aretati põhiliselt jahipidamiseks.

Tänu looduslikule isolatsioonile Shikoku saarel oli selle tõu segunemine piiratud. Selle tulemusena on shikoku koera geneetiline kood säilinud sama puhtana tänase päevani. Seetõttu peetakse shikokut tänapäeval üheks maailma rikkumatuks koeratõuks. Haruldase koerana kuulutati ta 1937. aastal ametlikult Jaapani rahvuslikuks aardeks.

1937. aastal alustastati Shikoku koera tõu ülesehitustöid. Shikoku koerad jagati kahte vereliini – Lääne Shikoku ja Ida Shikoku, mis omakorda jagati viieks tüveks. Kahjuks pole tänapäevaks säilinud täpset informatsiooni selle kohta, kuidas täpselt neid erinevatesse tüvedesse jagati. Kas suuruse, karvatüübi või millegi muu järgi. Kuid eksperdid on ühel nõul sellega, et tänapäeva Kochi Ken-id ehk shikoku koerad on Lääne hõimu järeltulijad – eelkõige Hongawa ja Hata Uwahara tüvedega. Alates 1992. aastast on shikoku tõug aksepteeritud ka FCI poolt, ning kuulub viiendasse rühma – Spitsilaadsed ja algupärased tõud

PÄRITOLU: Jaapan
KASUTUS: Jahikoer, seltsikoer
FCI KLASSIFIKATSIOON:
Rühm 5
Spitsilaadsed ja algupärased tõud
Alarühm 5.5
Aasia spitsid ja sugulastõud
Töökatseteta.

ÜLDMULJE :
Keskmise kasvuga koer, kes on hästi proportsionaalne ja hästiarenenud ning kuiva lihastikuga. Tal on püstised kõrvad ja rõngas või sirbikujuline saba. Kehaehitus : jõuline, tugevaluuline ja kompaktne.

TURJAKÕRGUS : 
Isased 52 cm
Emased 46 cm
Lubatud on kõikumine ± 3 cm

Tõustandard

Shikoku iseloom ja temperament

Shikoku Ken on intelligentne ja lojaalne koer, kes on tuntud oma jahipidamisoskuse poolest. Tal on hästi tasakaalustatud ja elegantne välimus. Ta on kerge sammuga ja kiire. Peale selle on ta uskumatult julge, sitke, vastupidav, mänguline, kindel ja enam kui lihtsalt innukas tahtes olla oma omanikule meelejärgi. . Niisiis on üsna ilmne, et Mikawa Inu on tõeline pärlkoer, kes särab mitmel erineval moel.

Minevikus on shikoku koeri kasutatud põhiliselt loomade jälitamiseks ja jahtimiseks, kuid tänapäeval kasutatakse neid põhiliselt perelemmikute ja valvuritena. Shikokule meeldib viibida perekonna seltsis. Ta tervitab kõiki pereliikmeid suure kiindumuse, rõõmu ja austusega. Samas on ta täielikult lojaalne ja pühendunud vaid oma põhiomanikule. Kochi Ken on rohkem ühe inimese koer. Tema omanik tähendab talle kõike – ta järgib tema käske, ning sõna otseses mõttes elab ja kasvõi sureb tema eest.

Shikoku koer saab lastega üsna kenasti läbi, kuid seda ainult juhul, kui nad on koos üles kasvanud või kui koera on juba varases eas lastega sotsialiseeritud. Shikokud ei tolereeri kuigi hästi laste tüütamist ja kiusamist. Samuti on shikokul väga tugev jahiind, millega ta võib olla ohtlik väiksestele lastele.

Shikoku koer on oma olemuselt suurepärane valvur. Ta on väga territoriaalne ja reserveeritud. Võõraste vastu ebasotsiaalne ja umbusklik. Peale selle on Jaapani huntkoer väga valvas ja ettevaatlik koer, kes märkab ja reageerib igale ebaharilikule helile enda territooriumil. Ohuolukorras võib koer olla väga vokaalne, kuid nagu teisedki Jaapani koerad, ei ole tal kalduvust liigsele haukumisele. Shikoku Inust võib saada usaldusväärne valvur või enesekaitsekoer, kuid seda ainult pika ja järjepidava koolitusega.

Nagu teisigi jahikoeri, ei ole soovitatav jätta Shikokut üksinda koos väikeste lemmikloomadega. Ta ei kõhkle pikalt enne kui otsustab väikest liikuvat looma taga ajama hakata. Kassid, hamstrid, merisead jne… on tema jaoks liiga ahvatlevad, ning neid ei tohiks üksi jätta isegi siis, kui koer on nendega koos kasvanud. Kochi Ken ei pruugi olla hullult agressiivne koer, kuid tema territoriaalsed instinktid ja kalduvus domineerida võivad osutuda keeruliseks teiste koerte läheduses. Ta võib kergelt astuda võitlusesse samast soost koeraga. Varajane sotsialiseerimine teiste koertega on hädavajalik, et ennetada koera-agressiivset käitumist.

Põhilised Shikoku koera iseloomuomadused on kõrge intelligents, uskumatu lojaalsus, kiirus, impulsiivsus, julgus, uudishimu, iseseisvus, kangekaelsus, leidlikkus, vastupidavus, tähelepanelikkus ja sportlikkus. Shikoku on uskumatult vilgas ja elavaloomuline koer. Isegi pärast pikka päeva, mis on täidetud erinevate tegevustega, võib näha tema püüdlust mitte magama minna. Kochi Ken vajab korralikku regulaarset treeningut, et püsida vaimselt ja füüsiliselt tervena. Sellepärast peab viima teda pikale jalutuskäigule, jooksma või matkama nii tihti kui võimalik. Vähemalt üks või kaks korda päevas. Samuti peaks temaga mängima erinevaid mänge (peitust, millegi otsimist, köievedu) või tuleks talle anda mingi töö, et teda okupeerida. See on eriti oluline, kui koer elab siseruumides.  Koeraga tegelemine ja tema väsitamine on eeltingimus, et koer ei teeks kodus segadust ega hävitaks tervet elutuba.

Shikoku koer on lisaks suurepärasele vastupidavusele ja väledusele tuntud ka oma väljapaistvate atleetlike ja akrobaatiliste võimete poolest. See ei ole üllatav. Arvestades, et need koerad on sajandeid elanud Kochi mägises piirkonnas, Shikoku saarel, mida iseloomustavad järsud mäed, palju jõgesid ja lopsakad metsad. Shikokud on hinnatud heade kaljuronijate, hüppajate ja ujujatena, kes suudavad kergesti töötada mis tahes maastikul ja ületada erinevaid takistusi. Kahjuks on nende sportlikud ja akrobaatilised oskused peamine põhjus, miks nad on väga aplad põgenema. Mikawa Inu on väga uudishimulik koer, kes soovib oma koduümbrust uurida. Niisiis, kui on võimalik ronida üle müüri või aia, siis kasutab ta seda võimalust, et minna naabruskonda uurima. Parim viis Shikoku ärajooksmist takistada on ümbritseda õu aiaga, mis on vähemalt 1,8m kõrge.

Shikoku Ken on selline koer, kellel võiks olla suur avatud õu, kus ta saab vabalt liikuda ja mängida. Korteris elavat shikokut peab piisavalt treenima ja jalutama, et ta püsiks terve ja õnnelikuna. Peale kõva treeningu ei pea temaga midagi muud väga erilist tegema, sest Shikoku on väga puhas koer. Ta ei vaja suurt karvahooldust, ning Shikokul puudub tüüpiline koera lõhn. Nagu ka teised keskmise suurusega Jaapani tõud, on Shikoku ideaalne koer aktiivsele inimesele, kellele meeldib looduses palju aega veeta.

Mikawa Inu tervis

Shikoku koera eeldatav eluiga on umbes 11-13 aastat. Mikawa Inu on väga hea tervisega tõug, sest see on arenenud läbi loodusliku valiku, väheses inimese sekkumisega. Sellel tõul ole teada ühtegi kaasasündinud või pärilikku haigust. Jah, nad võivad olla vastuvõtlikud mõndadele tavalisematele terviseprobleemidele, nagu näiteks puusaliigese düsplaasia, küünarliigese düsplaasia, nõrk süda, seedetrakti ja kuseteede probleemid või ärevus, kuid seda ainult siis, kui koera koheldakse sobimatult ja hoolimatult. Shikokud on väga pühendunud ja aktiivsed koerad, kelle eest tuleb hästi hoolt kanda. See tähendab seda, et tema vajadusi ei tohiks ignoreerida ja temaga peaks regulaarselt tegelema. Talle tuleb igapäevaselt palju aega pühendada. Kui mingil põhjusel ei suudeta seda teha, siis tuleks valida mõni teine koeratõug. Nõuetekohase toitmise, piisava vaimse ja kehalise treeninguga võite olla kindel, et teil on tervislik ja õnnelik Shikoku koer, kes omakorda toob teie ellu palju rõõmu.

Kochi Ken-i treenimisest

Shikoku Inu on väga hea mäluga koer, kes suudab õppida ka kõige keerulisemaid käsklusi. Seda siiski ainult siis, kui suudetakse teda treeningul piisavalt motiveerida. Mõnedel juhtudel võib see osutuda üsnagi raskeks ja seetõttu ei ole Shikoku koer soovitatav tõug algajale koeraomanikule. Need koerad on tuntud kui iseseisvad mõtlejad – nad on väga kangekaelne ja impulsiivsed. Sellepärast on väga oluline alustada koolitust järk-järgult. Õppetunnid peaksid olema lühikesed, positiivsed ja lõbusad, kuid mitte üheülbalised. Tuleb varustada end isuäratavate maiuste ja rohke kannatlikkusega. Sel moel on võimalik ületada koera kangekaelsus ja tuua temas välja kiire õppija. Suurepärastes kätes võib Mikawa Inu konkureerida isegi kuulekus-, agility– ja jälje koolitusaladel. Samuti peab teadma, et koolitamata shikoku koera ei tohiks kunagi rihmast lahti lasta. Ta on ikkagi jahikoer.

Pühendunud abiline

Siiamaani saime teada, et Shikoku on suurepärane jahikoer, hea valvur ja suurepärane kaaslane. Kuid neid intelligentseid, aktiivseid ja leidlikke koeri on kasutatud ka mitmeteks teisteks töödeks. Shikokud on ennast tõestanud ka usaldusväärsete karjakoertena ja kariloomade valvuritena, kuigi neid kasutatakse selleks tööks harva. Nende uskumatu jälitamise võime on põhjus, miks neid Jaapani huntkoeri üsna sageli mägipiirkondades otsingu- ja päästekoertena kasutatakse. Nad on tuntud ka kui väärtuslikud politsei- ja armeekoerad. Kokkuvõttes on Shikoku tõesti väga mitmekülgne koer, kes hämmastab oma paljude oskustega ja kelle üle võib omanik uhkust tunda. Kahjuks on Shikoku koer väga haruldane isegi oma kodumaal nagu ka Kai Ken, Kishu või Hokkaido . Seega on endale ühe soetamine üpris keeruline ettevõtmine. Jahimehele, talupidajale või lihtsalt aktiivsele matkainimesele võib shikoku olla igati sobilik kaaslane.

Veel lugemist Shikoku koera kohta

https://www.royal-canin.ee/breeds/dog-breeds/fci-group-5/shikoku
http://lemmikloom.delfi.ee/koer/shikoku-igivana-jaapani-samurai?id=71621293
http://www.koer.ee/Shikoku.html