Õige kaela- ja jalutusrihma kohta on liikvel erinevaid arvamusi. Ameerika kennelklubi kodulehel on soovitatud kasutada tavalist nailonist või nahast paelrihma, taga- ja eeskinnitusega trakse või poolpoovat kaelarihma.
Kumb on parem kas traksid või kaelarihm?
Suurema osa koerte jaoks on tavaline kaelarihm hea ja ohutu valik. Kuid väiksemate ja lühikoonuliste tõugude ning koera hingetoru või kõri probleemide puhul tuleks kasutada trakse. Samuti on kennelklubi soovitanud kasutada trakse, kui koer tirib tihti rihmaotsas, et ära hoida kaelavigastusi. Teises artiklis on aga mainitud, et tagakinnitusega traksid võivad kaasa aidata sellele, et koer tirib tugevamini.
Veel soovitab kennelklubi eeskinnitusega trakse. Mõned teised allikad neid jällegi üldse ei soovita. Teise allika sõnul pidavat eeskinnitusega traksid halvasti seljas istuma ja karva maha tõmbama.
Minule isiklikult meeldivad martingale kaelarihmad, mida Eestis kutsutakse poolpoovateks kaelarihmadeks. Mulle meeldib, kui koera kaelarihm on jalutades lõdvalt. Ainult tõmbe korral läheb rihm tugevamalt (kuid siiski mitte poovalt) ümber kaela. Kuna minu koerad ei kanna kodus olles kaelarihma, siis poolpoovat on mugav ja kiire üle pea visata. Koerte puhul, kes on õppinud rihma üle pea tõmbama peab kaelarihm, erinevalt minu koertest, võimalikult tugevalt ümber kaela olema.
Usun, et pole nii suurt vahet kas kasutada trakse või kaelarihma. Lõppude lõpuks treenib koera inimene, mitte rihm.
Soovituslik jalutusrihma pikkus on poolteist kuni 2 meetrit.
Pikemaid rihmasid (inglise keeles long line) kasutatakse koeraspordis või treeningul. Professionaalid flexit ehk rullikrihma ei soovita. (Loe lisaks: 10 Reasons Not to Use a Retractable Leash )
Vahel kasutan flexi rihma, aga kindlasti ei soovita seda inimestele, kes soovivad oma koera paremini rihmaotsas käima õpetada. Flexi teeb karuteene lõdva rihmaga käimise treenimisele. Samuti on see ohtlik juhul, kui koer teeb pidevalt äkksööste.
Mina ise ei jaluta flexiga igapäevaselt. Põhiliselt leiab see kasutust, kui soovin lasta koeral metsas vabamalt ringi joosta, aga päris lahti ei taha lasta. Tänavatel, kus tuleb vastu võõraid koeri ja inimesi hoian ma koeri maksimaalselt pooleteist meetrise rihma otsas.
Minu arvamus rullikrihmadest on see, et esiteks tuleks jalutamine korda saada ning alles siis võib vahetevahel sellist “mugavust” kasutada.