Koerte treenimise valdkond on viimase sajandi jooksul väga kiiresti arenenud ja on jätkuvalt pidevas muutumises. Seetõttu võib uus koeraomanik kergesti segadusse sattuda. Selles artiklis on koondatud küsimused ja mõtted, mis võiksid koeratreeneri otsingul abiks olla.
Koerte treenimine on reguleerimata tööstusharu. See tähendab seda, et olenemata taustast, haridusest ja kogemusest võib ükskõik kes endale visiitkaardid printida ja alustada koerte treenimisega. Ei tasu valida ainult asukoha ja hinna põhjal, vaid tuleks uurida treeneri tausta ja teha kindlaks tema pädevus antud valdkonnas.
Treener peab olema õige nii sinu koerale kui ka sulle, ning vastama sinu individuaalsetele vajadustele. Hea treener on mõistlik investeering, sest ta aitab luua omaniku ja koera vahel harmoonilise ja õnneliku kooselu.
Kuidas leida sellist treenerit?
Esiteks küsi oma potentsiaalsetelt väljavalitud treeneritelt nende koeraomanikukogemuse ja harituse kohta. Mõned treenerid on õppinud läbi praktikate, vabatahtliku töö ja aastatepikkuse kogemuse kaudu. Teised on võtnud ette akadeemilise tee, õppides näiteks loomade biheiviorismi või loomaarstiks. Kooli kus saab õppida koeratreeneriks hetkel Eestis ei ole. On küll võimalik käia koerateemalistel loengutel ja võtta erinevaid kursuseid.
Samuti võid uurida koeratreeneri käest, tema õpetatava treeningmeetodi ja -filosoofia kohta. Eelista treenerit, kes kasutab positiivset mõjutust oma treeningus. Positiivse treeningu tehnika baseerub teadusel ja on tõestatud, et selle kasutamine aitab tugevdada inimese ja koera vahelist sidet. Sel viisil on koera treenimine nauditav ja stressivaba ettevõtmine. Loe rohkem erinevate treeningmeetodite kohta siit.
Enne otsuse langetamist võid veel küsida tutvumistundi või lihtsalt rääkida treeneriga telefoni teel. Ainult interneti vahendusel võib olla raske aru saada, missuguse inimesega on tegu. Tõde on see, et koeratreener treenib rohkem inimest kui koera ja seetõttu pead tundma ennast tema õpilasena mugavalt. Hea treener peaks olema kannatlik, julgustav ja lugupidav.
Otsi treenerit, kes pakub rohkem kui lihtsalt baastreeningu tehnikaid. Koerad ja inimesed näevad ja tajuvad maailma erinevalt. Mida rohkem õpid mõistma oma koera, seda paremini oskad tema vajadustega arvestada. See loob omakorda hea aluse õnnelikuks kooseluks. Koolituse õppetunnid peaksid sisaldama teavet koera käitumise, psühholoogia, koerte kommunikatsiooni, kehakeele ja õppimisvõime kohta.
Veel mõned punktid mille peale tasuks mõelda
- Mida sa soovid oma koeraga treeningu käigus saavutada? Kas on vaja tegeleda mõne probleemse käitumisega nagu näiteks agressiivsus või tuppa pissimine või soovid, et sinu uus kutsikas õpiks käsu peale istuma või lamama. Äkki hoopis huvitab sind mõni koeraspordiala nagu näiteks agility või kelgukoerasport. Uuri, kas sinu väljavalitud treener annab sinu soovile vastavaid klasse või erakoolitust. Kõik treenerid ei paku samu teenuseid. Hea artikkel koeraspordialade kohta.
2. Minna eratrenni või grupitrenni? Tavaliselt pakub klassikeskkond head võimalust sotsialiseerimiseks. Koer peab õppima toime tulema segavate faktoritega ning oskama sõna kuulata ka siis, kui teised koerad on lähedal. Individuaalsema koolituse jaoks ning koera probleemkäitumiste lahendamiseks oleks mõistlik minna eratrenni. Privaattunde võib läbi viia treeningkooliruumis, sinu kodus või vastavalt soovile ja treeneri nõusolekule kasvõi linnatänaval. Eratrennis saab treener keskenduda ainult sinule ja sinu koerale, ning koostada treeningplaani vastavalt konkreetse koera õpikiirusele ja omaniku võimalustele.
3. Kui palju aega päevas ja nädalas saad panustada koera õpetamisele ja temaga tegelemisele? Koerad on üksteisest sama erinevad kui inimesed. Ühed õpivad kiiremini kui teised ja ühed on rohkem või vähem motiveeritud seda tegema. Koerad õpivad paremini kui teha trenni regulaarselt üle kindla aja tagant. Nad unustavad ka nagu meie.
Unistada tuleb küll suurelt, kuid sellega ei tohiks koerale ebameeldivusi tekitada. Kõiki koeri annab treenida, kuid ajakulu mis läheb iga konkreetse koera treenimisele on erinev. Samuti nende õpisuutlikus. Koeratõud olid algselt aretatud erinevateks otstarveteks. Kas on mõtet õpetada näiteks iiri setterit kelku tõmbama. Jah, ta võib selle ära õppida, aga kas see talle ka meeldib?. See, mida soovitakse konkreetse koeraga harrastama hakata, võiks ka koerale nauditav olla. Ei tasu panna liiga kõrgeid ootusi, milles pettuda. Toredam on ju näha koera asjaga hakkama saamas, kui põrumas.
4. Kui palju saad finantsiliselt koera panustada? Kas sinu jaoks tuleks odavam osta uued jalanõud ja diivan, mis koer on ära närinud või käia koeratreeneri juures, kes sind probleemiga aitaks. Kas rihmas sikutava koeraga jalutamine tundub kohustus ja tekitab stressi, kuigi see võiks olla mõnus puhkehetk oma väikse sõbra seltsis. Kui oled ise piisavalt pädev siis võib juhtuda, et loed mõnda raamatut või kuulad mõnda loengut ja õpid ise oma koeraga seotud probleeme lahendama. Samas on ju hea, kui on keegi kõrval toetamas, kellelt vajadusel abi küsida. See kui palju on inimene nõus treeningu eest maksma on tema enda otsustada. Pole olemas ka mingit keskmist hinda, mis treeningtund või kursus maksab. Kõik oleneb treenerist või koolist ja sellest mida pakutakse.